29. tammikuu 2018
Arctic Monkeys julkaisee odotetun kuudennen albuminsa kesällä - ja saapuu vihdoin Suomeen. Edellinen albumi AM nosti yhtyeen yhdeksi suomalaisen festivaaliyleisön eniten toivomista esiintyjistä. Jonkinlaista korviketta saatiinkin pari vuotta sitten, kun yhtyeen laulajan Alex Turnerin toinen yhtye esiintyi Flow`n päälavalla.
Jos Arctic Monkeysia voidaan pitää yhtenä vuosikymmenen merkittävimmistä kitaravetoisista brittibändeistä, niin yksi kiinnostavimmista yhdysvaltalaisista kitaroilla operoivista yhtyeistä saadaan Suvilahteen myös tänä kesänä: Fleet Foxes tuo viime vuonna julkaistun kolmannen albuminsa kiertueella indie-folk -sävyt Suomeen toista kertaa - edellinen visiitti oli Ruisrockissa kesällä 2011.
Lisäksi Flow on julkaistanut ohjelmistonsa lisäyksiksi ruotsalaiset Lykke Lin ja Fever Rayn, folk-artisti Kevin Morbyn sekä post-punk-yhtye Shamen.
Lue Anakonda.fi:stä myös:
Patti Smith ja Kendrick Lamar Flow Festareille