31. maaliskuu 2016
Tikkurilan jäähallissa kiilsi kromi ja tuoksui Suave vuonna 1978, elettiin American Graffiti -elokuvan aloittamaa rock`n`roll -buumia - ja jenkkiautoharrastus oli saanut oman tapahtuman: järjestettiin ensimmäinen American Car Show.
Jo pitkään tapahtuma on ollut pääsiäisenä Helsingin Messukeskuksessa. Jenkkiautojen rinnalle on tullut muun muassa tuning -autoja ja moottoripyöriä.
Tätä kaikkea on luvassa ensi vuonnakin, kun American Car Show järjestetään 40. kerran.
"Juhlavuoden tapahtuman valmistelut on jo aloitettu", Leo Laurell American Car Show` n takana olevasta FHRA:sta sanoo.
Anakonda.fi palaa vielä tämän vuoden näyttelyyn. Tässä parhaita paloja 450 auton joukosta - ja muustakin.

Yksi näyttelyn kaunottarista oli tämä Camaro SS 396 vuodelta 1968.



Keulakoriste vuoden 1966 Chevrolet Impalasta.

Datsun 240z vuodelta 1972.





Peugeot 205 GTE Griffe vuodelta 1991 - harvinainen tehtaan erikoismalli.




"Kyllähän siinä adrenaliini nousee", Janne Ahonen kommentoi jo vuonna 2003 alkanutta kiihdytysautoiluaan Anakonda.fi:lle.







Teksti ja kuvat: Pasi Kostiainen

